کتابخانه فارسی ایرانیان – معرفی کتاب های برتر

کتابخانه آنلاین- نام کتاب های ایرانی – فهرست کتاب های فارسی و انگلیسی – قیمت کتاب های فارسی – دانلود کتاب های الکترونیکی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری چرا «شکل آب» را دوست نداریم؟

فیلم سینمایی «شکل آب» ساخته گیرمو دل تورو، دوشنبه موفق شد جایزه اسکار عالی ترین فیلم را در نودمین مراسم خوش حالی اسکار از آن خود کند. با این حال اگر در صفحات ای

چرا «شکل آب» را دوست نداریم؟

چرا «شکل آب» را دوست نداریم؟

عبارات مهم : سینما

فیلم سینمایی «شکل آب» ساخته گیرمو دل تورو، دوشنبه موفق شد جایزه اسکار عالی ترین فیلم را در نودمین مراسم خوش حالی اسکار از آن خود کند. با این حال اگر در صفحات اینستاگرامی مربوط به اسکار، گعده های علاقه مندان سینما یا گروه های سینمایی چرخی بزنید، خواهید دید که تقریباً هیچ کس با این گزینش موافق نیست! حتماً می دانید هیچ گاه پیش نمی آید که نظر همه سینمادوستان جهت گزینش یک فیلم به عنوان عالی ترین اثر سینمایی سال، منطبق باشد، ولی هماهنگی این روزهای مخاطبان سینما در دوست نداشتن برنده اسکار واقعاً بی نظیر است! ولی علت این مخالفت عمومی علاقه مندان ایرانی سینما چیست؟ آیا «شکل آب» را دوست نداریم؟

1-بی فایدگی
مخاطبان ایرانی به طور سنتی معتقدند که فیلم سینمایی باید دردی از جامعه دوا کند و یک معضل اجتماعی یا فرهنگی یا خانوادگی را به تصویر بکشد؛ اتفاقی که در «شکل آب» که یک فانتزی باعشق است و عملاً خاصیتی جز لذت بردن مخاطب اش ندارد، هرگز رخ نداده هست. این فیلم در واقع مطابق عنوان عاشقانه اش، یک نوع عشق ورزی مخاطب با سینما هم است و مخاطبان ایرانی چنین چیزی را خوش ندارند. بدهید ترتیب بیشترین عبارت هایی که در کامنت های واکنشی به «شکل آب» در اینترنت به چشم می خورد عبارتند از: «خوب که چی؟ !»، «مسخره»، «بی موضوع» و….

چرا «شکل آب» را دوست نداریم؟

2-محتوای کلیشه ای، فرم نامانوس
بسیاری از مخاطبان ایرانی، «شکل آب» را یک فیلم کلیشه ای و تکراری دانسته اند؛ آیا که معتقدند عشقی که در این فیلم بین یک زن لال و یک موجود عجیب وغریب شکل می گیرد، در عین حال که غیرقابل باور هست، شعاری هم است و می خواهد به نوعی عشق های نامتعارف را توجیه کند و احترام بی قیدوشرط و زاید الوصفی جهت مقوله علاقه قائل شود. سبک متفاوت ساختار فیلم هم باعث شده است است مخاطبان به نامتعارف بودنش ایراد بگیرند. نظر بسیاری از مخاطبان این است که سازندگان این فیلم بی دلیل می خواسته اند مضمون راحت و پیش پاافتاده اثرشان را با فرم خاصی که در فیلم برداری و طراحی های متفاوت این اثر وجود دارد، خاص و روشنفکرانه جلوه دهند. اتفاقی که انگار مخاطب ایرانی دقیقا برعکس اش را دوست دارد؛ یعنی فرم راحت و سوژه منحصربه فرد.

3-بازیگری
انتقاد دیگر مخاطبان به «شکل آب» ساختار خاص فیلم بود که کمتر از هر چیزی بر بازیگران و دیالوگ های آن ها تکیه می کرد. مخاطب ایرانی ترجیح می دهد که فیلمی شبیه به «سه بیلبورد…» یا «تاریک ترین ساعت» ببیند؛ فیلمی که در آن بازی های خواه زیرپوستی و خواه برون گرایانه بازیگران، در قالب ادای دیالوگ های تأثیرگذار، هسته مرکزی فیلم را تشکیل دهد. این در حالی است که «شکل آب» تقریباً فقط یک بازیگر دارد که آن هم لال هست، یعنی نقش اولش زبان ندارد. نقش دومش هم که همان هیولا باشد اصلاً صورت هم ندارد، چه برسد به زبان! در عوض فیلم دل تورو مبتنی بر خلاقیت های کارگردان و تیم سازنده در موسیقی، طراحی صحنه، نحوه خاص مدیریت فضا و دوربین به وسیله کارگردان هست. سه حوزه ای که اتفاقاً در هر سه تای آن ها موفق به دریافت اسکار هم شد. پس مخاطب ایرانی حق دارد این ژانر را دوست نداشته باشد.

4-فانتزی
استقبال نکردن از «شکل آب» با توجه به سینمای اجتماعی ایران، عملاً قابل پیش بینی بود. سینمای کشور عزیزمان ایران در طول سال های اخیر، به دو بخش کمدی سخیف و ملودرام های واقع گرایانه و عموماً گل درشت اجتماعی تقسیم شده است است که این دسته دوم از لحاظ تعداد اثر، تقریباً کل سینمای کشور عزیزمان ایران را مشمول بر می شود. بنابراین فیلم بین های ایرانی عموماً در فضای سینمای اجتماعی رئال محصور شده اند یا علاقه مند آثاری مانند «گشت ارشاد» و «نهنگ عنبر» هستند. پس یک هیولای آبی عجیب وغریب را که معلوم نیست حیوان است یا انسان یا پری، کمی «مسخره» و «غیرقابل باور» می دانند.

فراخبر
رأی دهنده های اسکار چه کسانی هستند؟
اعضای آکادمی اسکار بر اساس قوانین خاص و پیچیده ای گزینش می شوند که بخشی از آن ها را به طور کلی سینماگران یا منتقدان و به طور کلی اهالی سینما تشکیل می دهند و بخش دیگر را برندگان و نامزدهای دوره های قبلی. تعداد اعضای رأی دهنده اسکار هر سال بر اساس قوانین خاص این آکادمی زیاد کردن می یابد و امسال به 7258 نفر رسیده هست. بخش عالی ترین فیلم دو تفاوت عمده با دیگر بخش ها دارد؛ یکی این که در بخش های دیگر، فقط افرادی که در آن حوزه تخصص دارند واجد حق رأی هستند، ولی در بخش عالی ترین فیلم تمام اعضای آکادمی رأی می دهند. دیگر این که در بخش های دیگر رأی دهندگان تنها نام یک فیلم را به عنوان برنده مد نظر گزینش می کنند، در حالی که بخش عالی ترین فیلم اصطلاحاً از الگوی رأی گیری امتیازی استفاده می کند که براساس آن رأی دهندگان به فیلم ها امتیاز می دهند و این امتیازها در نهایت با فرمول خاصی محاسبه می شوند و عالی ترین فیلم را معرفی می کنند.

روزنامه خراسان

فیلم سینمایی «شکل آب» ساخته گیرمو دل تورو، دوشنبه موفق شد جایزه اسکار عالی ترین فیلم را در نودمین مراسم خوش حالی اسکار از آن خود کند. با این حال اگر در صفحات ای

واژه های کلیدی: سینما | مخاطب | ایرانی | ایرانی | سینمای | سینمایی | سینماگران | برنده اسکار | جایزه اسکار | دریافت اسکار

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz